| Electrical | Voltage | 110V ~ 240V 50-60Hz |
| Power Consumption | 100W |
| Light source | LED | 100W |
| Color | 100W Warm White 3200K |
| Control mode | DMX512 | 3CH/1CH |
| Master/slave | √ |
| Manual Control | √ |
| Housing | Light Body Material | ABS |
| Optical System | Lens Angle | 60°(can change by adding the barndoors) 35° fresnel lens for option |
| IP Rate | IP20 |
| Phisical | Size | 150Lx220Wx195H(mm) |
| Weight | 1.5KG |
| Environment & safty | Stock | dry place |
| Min Working Temperature | –20°C |
| Max Working Temperature | 40°C |
| Lux@(w/o fresnel lens/w/fresnel lens) | Full Color | 2 Meter | 1 Meter |
| Full Color | 2650 Lux without fresnel lens | 6500Lux without fresnel lens |
| 2900Lux with fresnel lens | 10,200Lux with fresnel lens |
|
|
| Noise | No noise under 58℃, 44.0dBA @0.5meter(above 58℃), 46.1dBA close to fixture |
| Temperature Control Fan | with low noise temperature control fan, the fan will work until the led board reach 58~60℃, and the fan will stop working when the fan reduce to 40℃ |
|
|