| Electrical | Voltage | AC100V~240V, 50/60hz |
| Power consumption | 230W |
| Light Source | Lamp | 100W led |
| Color temperature | 9000K |
| Control Mode | DMX512 | 16CH |
| Master/slave | √ |
| Manual | √ |
| RDM | √ |
| Optical System | Color wheel: | 1 color wheel: 14 colors + white, with double rainbow effect |
| Gobo wheel | 1 metal gobo wheel: 13 gobos + white, with shake & flow effect
|
| Prism Wheel1 | 1 pc 16 facet prism + 1 pc 8+16+24 three-layer honeycomb prism, they can be overlapped to get 24+32+40 three-layer prism effect, independently rotable. |
| Atomization | 1 independent atomizing glass. |
| Strobe | 1-30Hz |
| Dimmer | Linear Dimming |
| Beam angle | 0.8° |
| Featured Effect | 1 color wheel: 14 colors + white, with double rainbow effect 1 metal gobo wheel: 13 gobos + white, with shake & flow effect 1 pc 16 facet prism + 1 pc 8+16+24 three-layer honeycomb prism, they can be overlapped to get 24+32+40 three-layer prism effect, independently rotable. 1 independent atomizing glass. |
| LCD Screen Display | LCD screen, the screen can be reversed, Chinese & English switchable, it can display working time for the bright led, with fault detection and control function, and factory settings can be restored. |
| Satety Protection | automatically cut off the power when the machine overheats or system fails |
| Machine W. Size | 29.5*20.5*50.5cm |
| Net Weight | 12KG |