| Electrical | Voltage | AC100V-240V(50/60HZ) |
| Power consumption | 400W |
| Light Source | Lamp | 7R 230W |
| Color temperature | 7000K |
| Control Mode | DMX512 | 16CH/20CH |
| Master/slave | √ |
| Auto | √ |
| RDM | √ |
| Optical System | Color wheel: | 1 color wheel: 13 colors + white |
| Color wheel: | 1pc 6 colors rainbow glass |
| Gobo wheel | 1 metal gobo wheel: 14 gobos + white, with shake & flow effect |
| Prism Wheel | 1 three-layer 8+16+24 prism, 1pc 6 colors rainbow glass |
| Atomization | 1 independent atomizing glass. |
| Dimmer | 0-100%Linear Dimming |
| Beam angle | 1.3° |
| Featured Effect | 1 color wheel: 13 colors + white 1 metal gobo wheel: 14 gobos + white, with shake & flow effect 1 independent atomizing glasst 1 three-layer 8+16+24 prism |
| LCD Screen Display | LCD screen, the screen can be reversed, Chinese & English switchable, it can display working time for the bright led, with fault detection and control function, and factory settings can be restored. |
| Satety Protection | automatically cut off the power when the machine overheats or system fails |
| Machine W. Size | 28.4*23.3*44.1cm |
| Net Weight | 10.8KG |